Eklem Kireçlenmesi (Osteoartrit)

Osteoartrit hastalığı ya da halk arasında daha bilinen adıyla eklemlerde kireçlenme özellikle son yılların en sık görülen hastalıklarından biridir. Bu hastalık özellikle de ülkelerin gelişmesi ve obezitenin artış göstermesiyle ilişkilidir.

Eklem Kireçlenmesinin Nedeni Nedir? Genetik Özelliği Var mıdır?
Ülkelerin bu kadar gelişmediği, araçların asansörlerin bu kadar yoğun olarak kullanılmadığı bir dönemde kireçlenmenin nedeni olarak yaşlanma belki de en sık görülen neden olarak göze çarpmaktaydı. Kabaca 50 yaşın üzerinde görebileceğimiz bir hastalıktı. Ne zaman ki insanlar arasında hareketsizlik, kilo artışı gelişti işte o zamandan beri eklem kireçlenmesinde patlama yaşandı. Artık 20 li yaşlardaki kişilerde kireçlenmeyi görmeye başladık. Ben bu hastalara sıklıkla sen 20 yaşındasın ancak eklemlerin 40'lı yaşlarda diyorum. Hastalar buna bozuluyor ancak olayın gerçeği maalesef bu. Ancak dize olan travmalar, çarpmalar düşmeler de ayrıca kireçlenme için risk faktörleridir. Hastalığın genetik olarak geçişi konusunda net bir yorum yapmamak gerekiyor. Çünkü bu durum yaşlanmanın veya anatomik durumun bir sonucudur. Çok nadir görülen genetik özellikler taşıyan kireçlenme hastalıkları bulunmaktadır. Ama bunlar ülkemiz dışında görülmektedir. Parmaklarda daha net olarak gördüğümüz eroziv osteoartrit için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Şahsi tecrübe olarak paylaşmak istiyorum. Anne babada parmaklardaki bu eroziv osteoartriti gördüğümde genellikle çocuklarda da bu lezyonları sıklıkla görebiliyorum.

Eklem Kireçlenmesinin Şikayetleri Nelerdir?
Eklem kireçlenmesi olanlardaki yakınma genellikle yürümekle gelişen özellikle de diz eklemlerinde olan ağrılardır. Bu ağrılar genellikle hareketle ortaya çıkmaktadır. İstirahatle azalma göstermektedir. Hastalar bu ağrıyı çoğunlukla merdiven inip çıkmakla geliştiğini ifade etmekteler. Kireçlenme sıklıkla diz ekleminde görülmüş olsa da bel, kalça ve boyunda da benzer yakınmaları görmek mümkündür. Parmaktaki eklemlerde görülen çoğunlukla ağrısız zaman zaman da ağrılı olabilen şişlikler de romatizmanın bulgularıdır.

Eklem Kireçlenmesinde Tanı Nasıl Konulmaktadır?
Eklem kireçlenmesi tanısı hastanın yakınmalarını dinledikten sonra genellikle muayene sonrası konur. Bazı hastalarda muayene sonrası röntgen gibi gerekli görüntüleme yöntemleri kullanılarak da tanı konulabilir.

Tedavide Neler Kullanılır?
Eklem kireçlenmesinin nedenlerini sıralarken özellikle üzerinde durduğumuz nokta kilonun çok fazla etkisinin olduğuydu. Aslında tedavinin temelinde kilo verme gibi yaşam stili değişiklikleri oluşturmaktadır. Her bir kilo fazlası dizler üzerinde 4 kilo ek yük oluşturmaktadır. Bu yüzden her bir kilonun önemi çok fazladır. Bunun dışında tedavide genelde ağrıyı azaltma üzerine ilaçlar kullanılmaktadır. Protez gibi cerrahi işlemler hiç bir şekilde tedaviye yanıt vermeyen hastalarda düşünülen tedavi yöntemidir. Bir aralar çok sık tercih edilen eklem içi iğne tedavisi ya da eklem için kullanılan ilaçların kısa dönem için faydası olsada uzun dönemde etkinliği ve faydası gösterilememiştir.